Hamurdan gelen kazanç üniversitelilere burs olacak

Hamurdan gelen kazanç üniversitelilere burs olacak

Çubuklu bir grup kadın, kendi hazırladıkları gözleme, bazlama, mantı, baklava gibi ürünleri satarak elde ettiği gelirle öğrencilere burs veriyor. Çubuk Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin çatısı altında toplanan, yaşları 50’nin üzerinde olan bir grup kadın, yardıma muhtaç ailelerin üniversitede eğitim gören çocuklarına destek olmaya çalışıyor.

Bir öğrenciyle başladı
Dernek Başkanı Hatice Erkan, yaptığı açıklamada, ilçede maddi imkansızlık nedeniyle eğitim hayatına devam edemeyen kimse kalmaması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Kendilerinin de ekonomik durumlarının yetersiz olduğunu ifade eden Erkan, bir öğrenciyle başladıkları burs işinde bu yıl 65 öğrenciye ulaştıklarını bildirdi. Çoğu okuma yazma bilmeyen ev hanımlarından oluşan dernek üyelerinin gönüllülük esasına dayanarak çalıştığını belirten Erkan, şöyle konuştu:

Altı yıldır sürüyor
“Arkadaşlarla bundan altı yıl önce mağdur bir öğrencinin durumunu öğrendik ve ona yardım etmek amacıyla yola çıktık. Baktık ki bu iş oluyor ‘devam edelim’ dedik. Üç beş öğrenci derken bu yıl 65 öğrenciye ulaştık. Öğrencilerin 13’ü tıp fakültesinde okuyor. 65 öğrencinin her birine eğitim süresince aylık 100 lira burs veriyoruz. Tamamen karşılıksız burs veriyoruz. Bursun karşılığını ne bekliyoruz ne de çocuklarla birebir diyaloga giriyoruz.”

Facebook'ta Biz

Bu Sayfayı Paylaşın:

2014 - 2017 © Çubuk Eğitim Gönüllüleri Derneği Tüm Hakkı Saklıdır.logo